Chełmno

Dane teleadresowe

adres:
Chełmno 86-200
Dworcowa 1
telefon:
(+48) 56-677-17-19, (+48) 500-149-366
fax:
(+48) 56-677-17-74
email:
www:

Opis lokacji

Chełmno - miasto zakochanych®

Chełmno położone jest malowniczo na dziewięciu wzgórzach Wysoczyzny Chełmińskiej, nad Wisłą, w centralnej części województwa kujawsko – pomorskiego.
Współcześnie nazywane jest „polskim Carcassonne” oraz „małym Krakowem”, a za sprawą relikwii św. Walentego, przechowywanej od stuleci w kościele farnym
pw. Wniebowzięcia NMP oraz corocznie obchodzonego 14 lutego – Dnia Świętego Walentego tzw. „Walentynek Chełmińskich”, również Miastem Zakochanych i Miastem Miłości”.
Chełmno to miasto hanzeatyckie i dawna stolica historycznej ziemi chełmińskiej. Wzmiankowane w dokumentach już w 1065 r. Z jego początkami związane są miejscowości położone na południe od obecnego miasta tj. wczesnośredniowieczna osada rzemieślniczo - handlowa na górze św. Wawrzyńca w Kałdusie (4 km) oraz miejscowość Starogród (7 km), siedziba I-szej komturii krzyżackiej zw. chełmińską.
Przywilej lokacyjny tzw. Prawo Chełmińskie, nadane przez Zakon Krzyżacki
28 grudnia 1233 r., stało się aż do XVIII w. wzorcem do lokowania 225 miast
(m.in. Warszawy, Gdańska, Torunia) oraz 1364 wsi i wielu osad. Dokument zawierał elementy prawa magdeburskiego, flamandzkiego i węgierskiego.
Największy okres swojej świetności Chełmno przeżywało w XIII i XIV wieku.
W romantycznej podróży po Chełmnie zaplanujmy zwiedzanie całej starówki, wpisanej w 2005 roku na Listę Pomników Historii Prezydenta RP i będącej na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
W jej obrębie z zachowanych do dziś zabytków warto zobaczyć średniowieczne mury obronne, szachownicowy układ ulic i sześć gotyckich kościołów: kościół farny
pw. Wniebowzięcia NMP, kościół pofranciszkański pw. św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja, kościół podominikański pw. św. Piotra i św. Pawła, kościół pw. Ducha Świętego, kaplica
pw. św. Marcina oraz dawny cystersko-benedyktyński zespół klasztorny z kościołem
pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.
Symbolem miasta jest dominująca ponad doliną Wisły przepiękna panorama miasta, którą tworzą wysoko wznoszące się wieże chełmińskich kościołów.
Zachwyt przybywających do Chełmna wzbudza także gotycko-renesansowy ratusz- „perła architektury renesansowej na Pomorzu”, z wzorcem średniowiecznej miary długości tzw. \\"prętem chełmińskim\\" - 4,35 m. Dawniej siedziba władz miejskich, a obecnie Muzeum Ziemi Chełmińskiej.
Spacerując po chełmińskiej starówce warto zatrzymać się na chwilę, przysiąść
na „ławeczkach dla zakochanych” znajdujących się w parku Nowe Planty, w Parku Pamięci i Tolerancji im. Ludwika Rydygiera oraz przed budynkiem Urzędu Miasta (tu można wysłać „Pozdrowienia na żywo”), i poczuć gorącą atmosferę oraz szczególny urok tego starego średniowiecznego miasta.

Zapraszamy do Chełmna - miasta zakochanych!
www.chelmno.pl
Facebook:
https://www.facebook.com/pages/Chełmno-miasto-zakochanych/156550731077295


Filmy i programy o Chełmnie:
http://chelmno.pl/index1.php?cid=2145&unroll=1002

Tekst: Urząd Miasta Chełmna

Tagi

Galeria