Czym właściwie jest Product Placement?

Product Placement - czyli współczesny sposób promocji.

Współcześni konsumenci są codziennie zasypywani ogromną ilością ofert, reklam i promocji, które mają zachęcić ich do zakupu tego lub innego towaru czy usługi. W obecnej sytuacji wiele z tych produktów posiada podobne parametry jakościowe i wizualne. W związku z tak intensywnym i regularnym kontaktem z reklamami, konsumenci stają się bardzo wybredni i spośród wielu, pragną znaleźć produkt wyróżniający się na tle innych. Dlatego w kształtowaniu profesjonalnych strategii marketingowych przywiązuje się tak dużą wagę do wykreowania marki, która może stać się wartością wyróżniającą produkt. Jedną z ważniejszych zasad zarządzania marką jest zapewnienie jej unikalnego charakteru. Istotne jest zatem określenie sposobu odróżnienia jej od innych. Zarządzanie marką wymaga poszukiwania skutecznych form komunikacji z nabywcą. Jedną z nich jest właśnie Product Placement czyli lokowanie produktu. Jest to jeden z charakterystycznych dla czasów współczesnych rodzajów strategii reklamowych. Zyski wielu firm znacząco wzrosły dzięki dobremu placementowi. Na przykład, sprzedaż samochodu Mini Cooper po filmie "Italian Job" wzrosła o 22%, a sprzedaż draży Reese's Pieces po filmie E.T wzrosła aż o 65%. Product Placement jest obecnie jedną z najskuteczniejszych i najpopularniejszych form promocji. Za granicą od wielu lat firmy korzystają z tej formy promocji, dzięki czemu wytworzyły silne, rozpoznawalne na całym świecie marki jak np. Christian Loubutin czy Ray-Ban. Bez wątpienia Product Placement jest jednym z najskuteczniejszych sposobów dotarcia do klientów mieszkających w różnych państwach, mówiących w różnych językach i żyjących w różnych klasach społecznych.

Czym właściwie jest Product Placement?

Pierwsze znane na całym świecie lokowanie produktów w filmie, sięga 1950 roku, kiedy to firma produkującą Gordon's Gin zapłaciła, aby główna bohaterka grana przez Katharine Hepburn w "Afrykańskiej królowej" wrzuciła ogromne ilości ich produktu za burtę. Jest to przykład pierwszego, głośnego placementu w kinie. Katharine Hepburn w 'Afrykańskiej królowej'Od tamtego czasu różne firmy lokowały swoje produkty w niezliczonych produkcjach filmowych. Prawdopodobnie każdy z widzów może przypomnieć sobie sporo przykładów mniej lub bardziej udanych placementów. Należy pamiętać, że firmy w porozumieniu z producentami filmowymi ustalają jak dany placement ma wyglądać. Doświadczeni ludzie marketingu starają się nie przekraczać granicy dobrego smaku i nie wkraczać na drogę nachalnego placementu. Dążą do tego, aby ich produkty były widoczne w scenie, ale nie ostrości. Wykonane prawidłowo, lokowanie produktu może dodać poczucia realizmu do filmu lub programu telewizyjnego, czego nie da się osiągnąć bez współpracy z firmami. Włączanie do form komunikowania się przedsiębiorstwa z rynkiem Product Placement może przyczynić się do utrwalenia osobowości marki.

W strategii marketingowej - Product Placement - rozumiany jest jako instrument komunikacji marketingowej, mający na celu promocję marki poprzez umieszczenie produktu jako rekwizytu w akcji filmu, przedstawieniu teatralnym, fotografii, programie rozrywkowym lub programie typu reality show.

Według nowelizacji Ustawy z 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2011 r. nr 43 poz. 226 ze zm.) przez lokowanie produktu należy rozumieć przekaz handlowy polegający na przedstawieniu lub nawiązywaniu do towaru, usługi lub ich znaku towarowego w taki sposób, że stanowią one element samej audycji w zamian za opłatę lub podobne wynagrodzenie, a także w postaci nieodpłatnego udostępnienia towaru lub usługi.

Umieszczanie produktów reklamowych w filmach i serialach staje się w Polsce coraz popularniejszą formą promocji marki. Obecnie można go dostrzec w większości popularnych polskich programów (m.in. Dzień dobry TVN, Kuchenne rewolucje, Pytanie na śniadanie, Perfekcyjna pani domu) i seriali (m.in. Rodzinka.pl, Lekarze, Prawo Agaty, Na Wspólnej, Ojciec Mateusz). Również polscy producenci filmowi coraz chętniej korzystają z Product Placementu.