Województwo kujawsko-pomorskie

Położone w centrum Polski województwo kujawsko-pomorskie odznacza się dużą różnorodnością historyczno-kulturową, wynikającą ze skupienia na jego terytorium: Borów Tucholskich, Kociewia, Ziemi Chełmińskiej, Ziemi Dobrzyńskiej, Kujaw, Pałuk i Krajny. Każdy, kto zapragnie poznać ten region, powinien znaleźć w nim coś dla siebie.

Prawie jedna trzecia obszaru województwa objęta jest prawną ochroną przyrody. Rzadkie gatunki zwierząt i roślin, niezwykłe krajobrazy oraz przyrodnicze osobliwości chronione są w ramach ośmiu parków krajobrazowych. Jeden z najrozleglejszych kompleksów leśnych w Polsce – Bory Tucholskie – został uznany za Rezerwat Biosfery UNESCO. Jednak piękno przyrody to nie wszystko, bowiem szlaki kajakowe wzdłuż Brdy i Wdy stanowią wielką atrakcję dla zwolenników aktywnej formy wypoczynku. Zalew Koronowski, Włocławski i jezioro Gopło stanowią natomiast gratkę dla żeglarzy.

Region daje również szansę poznania najdawniejszej historii za sprawą tzw. "kujawskich piramid", czyli megalitycznych grobowców z czasów neolitu. Te liczące sobie ok. 5000 lat grobowce można oglądać w rezerwatach archeologicznych w Wietrzychowicach i Sarnowie. Przez część Kujaw i Pałuk przebiega najstarszy szlak turystyczny w kraju zwany Szlakiem Piastowskim, łączący zabytki i obiekty związane z kształtowaniem się polskiej państwowości. Według legendy na zamku w Kruszwicy rezydował książę Popiel, po którym nastał Piast Kołodziej – protoplasta dynastii piastowskiej. Podążając śladami pierwszych Słowian natrafimy też na osadę archeologiczną w Biskupinie (z czasów kultury łużyckiej), arcydzieła sztuki romańskiej na przykładzie kościołów w Strzelnie czy klasztor benedyktyński w Mogilnie z okresu początków polskiego chrześcijaństwa.

Z czasów gdy na Ziemi Chełmińskiej panował Zakon Krzyżacki, zachowały się liczne pozostałości po zamkach, z których rycerze Zakonu roztaczali swą władzę. Zamki w Golubiu-Dobrzyniu, Brodnicy, Radzyniu Chełmińskim, Świeciu są dziś atrakcją turystyczną i miejscem rycerskich potyczek podczas urządzanych tu turniejów. Krzyżacki akcent obecny jest również w Chełmży, bowiem w Konkatedrze Świętej Trójcy znajduje się nagrobek jednego z Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego.
Z czasów średniowiecznych pochodzą gotyckie budowle sakralne oraz w kilku przypadkach bardzo dobrze zachowane mury obronne i układy miast. Średniowieczna zabudowa Torunia, została wpisana na listę UNESCO z powodu znaczącego wpływu na dalszy rozwój architektury. Grudziądzką panoramę wyróżnia ciąg spichrzy budowanych tu systematycznie od XIV wieku.

Z kolei w Chełmnie można oglądać niemal w całości zachowany pierścień murów obronnych otaczających miasto posiadające do dziś średniowieczny układ urbanistyczny. Warto wspomnieć, że w chełmińskiej farze uznawanej za wybitne dzieło gotyckiej architektury znajduje się relikwia św. Walentego, stąd miasto posiada oryginalną strategię promocyjną skierowaną do zakochanych.

Kujawsko-Pomorskie to jednak nie tylko region o pięknej przyrodzie, ciekawej historii, skupisko gotyckich budowli i miejsce narodzin Mikołaja Kopernika. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesności, dzięki dogodnym połączeniom komunikacyjnym, w tym autostradzie A1, łatwo tu trafić z każdego zakątka Polski, a dzięki międzynarodowemu lotnisku w Bydgoszczy dotrzeć z innych państw Europy. Województwo posiada również dogodne połączenia kolejowe, bo właśnie tu krzyżują się żelazne drogi łączące północ z południem i zachód ze wschodem. Dobrze rozwinięta sieć gastronomiczno-hotelowa zachęca do przebywania w regionie turystów i biznesmenów.
Bogata oferta kulturalna dla melomanów, wielbicieli kina i teatru sprawia, że przy okazji licznych festiwali region gości pasjonatów tychże dziedzin. Opera Nova w Bydgoszczy co roku zaprasza artystów z całego kraju i z zagranicy na Bydgoski Festiwal Operowy oraz Bydgoski Festiwal Muzyczny. W tym samym budynku bydgoskiej opery odbywa się również jedno z największych wydarzeń filmowych w kraju Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE. Wielbiciele sztuki teatralnej zapraszani są z kolei na Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTAKT organizowany przez toruński Teatr im. Wilama Horzycy.

Województwo kujawsko-pomorskie jest też licznie odwiedzane ze względu na mieszczące się tu renomowane uzdrowiska z tężniami solankowymi w Ciechocinku i Inowrocławiu. Miasta te, oprócz zdrowotnych właściwości kąpieli solankowych, oferują bogate pakiety odnowy biologicznej, SPA i wszelkie udogodnienia wspomagające relaks, a także aktywny wypoczynek. Duch czasu widoczny jest również w przypadku rozwoju nauki, warto tu wspomnieć, że województwo stara się kontynuować tradycję badań astronomicznych (zapoczątkowaną przez Kopernika), za pomocą największego i najnowocześniejszego w tej części Europy teleskopu znajdującego się w Centrum Astronomii UMK w miejscowości Piwnice.